Przejdź do głównej zawartości

Chemia - doświadczenia w warunkach domowych

Chemia to nie tylko wiedza i zadania, ale przede wszystkim doświadczenia, które zawsze interesowały uczniów. Doświadczenia to świetny sposób żeby uczynić chemię ciekawą zabawą, ale aktualnie odczynniki czekają, zamknięte za zapleczu sali chemicznej. Wyszliśmy zatem naprzeciw oczekiwaniom uczniów i przestawiliśmy im schematy doświadczeń, które bez problemu wykonają w domowych warunkach.



Uczniowie klas siódmych mieli okazję badać rozpuszczalność różnych substancji, które znaleźli w swojej kuchni, np. sól, kwasek cytrynowy, ocet, olej. Sprawdzali też, co wpływa na szybkość rozpuszczania się substancji stałych w wodzie. Ku naszej radości byli i tacy Chemicy, których poniosła wyobraźnia- sprawdzali, co stanie się po wymieszaniu dwóch substancji ze sobą, uzyskując efektowne wyniki. Cieszymy się z aktywności naszych uczniów i będziemy robić wszystko, żeby rozwijać ich zainteresowania i dążyć do tego, żeby ich ciekawość nigdy nie zgasła.








Oprac. Marta Chwaszcza
Zdjęcia i wykonanie doświadczeń Paweł Lubecki


Popularne posty z tego bloga

Lapbooki i inne

Dziwny nastał czas w edukacji, ale nie poddajemy się i starajmy się wykorzystać go jak najlepiej. Do sklepu nie wychodzimy po zbędne rzeczy, ale to stwarza warunki do uruchomienia naszej wyobraźni, kreatywności i kombinowania. Spróbujcie zrobić coś, co może być ciekawym sposobem na utrwalenie wiadomości z działu, lektury, ale również zbiorem informacji o Waszych zainteresowaniach. Kilka lat temu obecna klasa 5 c miała wykonać swój pierwszy lapbook z lektury Kajtkowe przygody. Był to dla nich pierwszy raz, dla mnie również. Rzuciliśmy się na głęboką wodę, uczniowie i uczennice sami stworzyli materiały do swoich pierwszych lapbooków i, pamiętam, nawet na przerwie nie chcieli wyjść odpocząć, bo tak się zajęli pracą. W mojej szafie do dzisiaj mam kilka ich prac i chyba już zostaną ze mną na zawsze. Tematy mogą być różne. Interesujesz się kosmosem? Końmi? Historią mody? A może pani zadała lapbooka z lektury czy z przyrody? Proszę bardzo - wykorzystujesz teczkę, posklejane kartki, a nawe

Wielkie serca klas drugich

 W czerwcu uczniowie obecnych klas drugich pod okiem Pani Moniki Reese i swoich wychowawczyń stworzyli piękne obrazy inspirując się sztuką. Impresjonizm oczarował młodych artystów. Malując naturę zaczerpnęli właśnie z tej techniki. Powstały niepowtarzalne dzieła, które uczniowie sprzedawali zbierając pieniądze na szczytny cel. W wyniku aukcji zebrano kwotę 675 zł, która została przekazana na FUNDACJĘ PRZYJACIÓŁ DZIECI Z CHOROBAMI SERCA. Jesteśmy dumni z naszych uczniów! Wykazali się wielkim sercem! Dziękujemy Rodzicom za wsparcie. Mamy nadzieję, że chęć dzielenia się dobrem i niesienia pomocy potrzebującym zakiełkowała w sercach naszych uczniów i będzie przynosić obfite owoce.

Trzecie klasy poznają parki narodowe

Uczniowie i uczennice klas trzecich prowadzili sami lekcje! Każdy z nich opowiadał o innym parku narodowym. Trzecioklasiści przygotowali plakaty i lapbooki, mówili o faunie i florze parków oraz o ciekawostkach związanych z danym miejscem. Okazuje się, że dzięki tym lekcjom zaplanowali również wakacyjne wojaże śladem parków narodowych.