Przejdź do głównej zawartości

Lapbooki i inne

Dziwny nastał czas w edukacji, ale nie poddajemy się i starajmy się wykorzystać go jak najlepiej. Do sklepu nie wychodzimy po zbędne rzeczy, ale to stwarza warunki do uruchomienia naszej wyobraźni, kreatywności i kombinowania. Spróbujcie zrobić coś, co może być ciekawym sposobem na utrwalenie wiadomości z działu, lektury, ale również zbiorem informacji o Waszych zainteresowaniach.

Kilka lat temu obecna klasa 5 c miała wykonać swój pierwszy lapbook z lektury Kajtkowe przygody. Był to dla nich pierwszy raz, dla mnie również. Rzuciliśmy się na głęboką wodę, uczniowie i uczennice sami stworzyli materiały do swoich pierwszych lapbooków i, pamiętam, nawet na przerwie nie chcieli wyjść odpocząć, bo tak się zajęli pracą. W mojej szafie do dzisiaj mam kilka ich prac i chyba już zostaną ze mną na zawsze.

Tematy mogą być różne. Interesujesz się kosmosem? Końmi? Historią mody? A może pani zadała lapbooka z lektury czy z przyrody? Proszę bardzo - wykorzystujesz teczkę, posklejane kartki, a nawet możesz wykorzystać wieszak i starą koszulkę... I tworzysz! Podajesz w zwięzłej formie najważniejsze informacje z tematu, szukasz zdjęć, rysunków w różnych źródłach (stare czasopisma, internet) albo wykorzystujesz swój talent plastyczny i sam wykonujesz ilustracje. Podpisujesz, dodajesz krótki quiz z tematu, notatki tworzysz kolorowe albo na kolorowym tle.

Mniejszą formą może być leporello. Wystarczy kartka bloku technicznego, którą składasz na pół wzdłuż, przecinasz i każdy pasek składasz jak harmonijkę na 3 części. Trzecią część pierwszego paska i pierwszą drugiego sklejasz i w ten sposób masz harmonijkę składającą się z 5 kwadratów, z czego środkowy to ten sklejony. W ten sposób też możesz podsumować dział, wykonać album wiosennych kwiatów albo ulubionych muzyków? Pomysłów jest dużo!

Wrzucę kilka zdjęć ciekawych lapbooków, które wykonali uczniowie naszej szkoły, ale nie tylko. Przejrzałam internet, sama widziałam ciekawe rozwiązania w innej szkole. Inspirujcie się, przeszukajcie dom w celu znalezienia materiałów i twórzcie!

https://kreatywnewrota.pl/wp-content/uploads/2017/02/IMG_3034.jpg

https://urszulanki.lublin.eu/wp-content/uploads/2018/12/lapbook-1.jpg

https://static.wixstatic.com/media/e2e5b3_580d8206f3824a55bcceb5af55ffaa4d~mv2.jpg

https://edunews.pl/images/obrazki/krzeminska56.png











Oprac. Zuzanna Cieśla-Skrzypulec

Popularne posty z tego bloga

Wielkie serca klas drugich

 W czerwcu uczniowie obecnych klas drugich pod okiem Pani Moniki Reese i swoich wychowawczyń stworzyli piękne obrazy inspirując się sztuką. Impresjonizm oczarował młodych artystów. Malując naturę zaczerpnęli właśnie z tej techniki. Powstały niepowtarzalne dzieła, które uczniowie sprzedawali zbierając pieniądze na szczytny cel. W wyniku aukcji zebrano kwotę 675 zł, która została przekazana na FUNDACJĘ PRZYJACIÓŁ DZIECI Z CHOROBAMI SERCA. Jesteśmy dumni z naszych uczniów! Wykazali się wielkim sercem! Dziękujemy Rodzicom za wsparcie. Mamy nadzieję, że chęć dzielenia się dobrem i niesienia pomocy potrzebującym zakiełkowała w sercach naszych uczniów i będzie przynosić obfite owoce.

Nocowanka

 Mały Samorząd zorganizował nocowanie w szkole. Nocowanie było tematyczne - otwarliśmy szkołę magii z Harrym Potterem.  Były różdżki, tiara przydziału, bańki, nocne poszukiwanie horkruksów z latarkami i film, oczywiście.  Wszyscy chyba się dobrze bawili, bo zmęczeni jednak zasnęli, mimo szumnych zapowiedzi, że będą całą noc czuwać.  Brawa za kreatywność dla pani Ewy Pucickiej!  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Spotkanie z pisarką

 29 września biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z pisarką Aliną Przydatek. Był to dzień szczególny, bo akurat w tym dniu przypada Dzień Głośnego Czytania, a spotkanie było okazją do zapoznania się z twórczością autorki.  W przepięknej scenerii dzieci mogły wziąć czynny udział w historii o potworze z morza, poznać tajniki tworzenia książek - bo to książki niezwykłe. Pani Przydatek nie tylko pisze, ale i ręcznie szyję i wykonuje wszystkie postaci i scenerie do swoich opowieści. Spotkanie sfinansowane było z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.