Przejdź do głównej zawartości

Co oglądać?


Szanowni Państwo,

w ten trudny czas pewnie większość z Państwa pozwala (i dobrze) na oglądanie filmów i seriali dzieciom w zwiększonym wymiarze. Pozwoliłam sobie polecić kilka tytułów dostępnych na najpopularniejszych platformach, które, mam nadzieję, spodobają się dzieciom i młodzieży, a może i Państwu.

Punkty od 1 do 7 dostępne na Netliksie, 7-8 na HBO GO, 10-11 to TVP VOD.

1.       Cudowny chłopak (Wonder), reż. Stephen Chbosky.
Opowieść o chłopcu, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz i właśnie zaczyna przygodę ze szkołą po kilka latach domowej edukacji. Bardzo wzruszający, ale mądry i chwilami śmieszny film dla wszystkich.

2.       Mój sąsiad Totoro, reż. Hayao Miyazaki.
https://www.filmawka.pl/wp-content/uploads/2020/02/totoro1.jpg
Jeden z moich ukochanych filmów. Po przeprowadzce na wieś, dwie siostry poznają tajemnicze stworzenia zamieszkujące pobliski las. Film kultowy dla fanów anime, postać Totoro stała się logo studia Ghibli (powiedzmy, że japońskiego Disneya, ale jednak lepszego ;-)). Dla tych, którzy nie znają, może to być doskonały pierwszy krok, żeby rozpocząć przygodę z anime, dla tych, którzy znają powrót sentymentalny. Jeśli się już zakochacie, polecam pozostałe filmy tego studia, szczególnie:

3.       Spirited away: W krainie bogów, reż. Hayao Miyazaki.
Mała dziewczynka rusza w tajemniczą podróż, żeby uratować swoich rodziców.

4.       Ruchomy zamek Hauru, reż. Hayao Miyazaki.

https://blogger.googleusercontent.com/img/proxy/AVvXsEhA0g9iutD0wTtC3EslIXyI6BCBDL4R2vEN7pw9aOM7qEvOg3mIgWR_plfFhnJg_4iBA15Yg2Ivv4Xsqi9_Sqw5Q4cujwIvPVzYWlcOGNeFjgGM99rgOVwe8qmfdIyWV0ywx_EGAToRcx3_VBoh19CrTs4RupLQOay-FDU3YYU=
Staram się zawsze oglądać ze starszymi uczniami, jeśli jest okazja. Piękna kreska, wspaniała historia Sophie, która zostaje zamieniona w staruszkę przez Wiedźmę z Pustkowia i w pewnym ruchomym zamku zmienia siebie i czarodzieja Hauru.

5.       Dla starszych uczniów polecam serial: Anohana: The flower we saw that day.
Historia pewnej paczki przyjaciół, która po tragicznym wydarzeniu z przeszłości rozpadła się. Problemy z dojrzewaniem, pierwsze miłości i próba scalenia przyjaźni osób, które są już zupełnie różne.

6.       Żywiciel, reż. Nora Twomey.

https://fwcdn.pl/webv/44/89/44489/snap1.44489.2.jpg
Bardzo trudny, ale ważny film animowany twórców „Sekretów morza”. Film opowiada historię jedenastoletniej Afganki, Parvany, która musi utrzymać rodzinę po aresztowaniu ojca. Z racji, że w Afganistanie dziewczynki i kobiety nie mogą same przebywać na ulicach, zmuszona jest przebrać się za chłopca. Polecam starszym uczniom i uczennicom.

7.       Most do Terabhitii, reż. Gabor Csupo.
Film jest oparty na powieści (którą również polecam gorąco)Katherine Paterson pod tym samym tytułem. Jedenastoletni Jess zaprzyjaźnia się z odrzuconą przez rówieśników Leslie i razem tworzą wymyślone królestwo – Terabhitię.

8.       Król lew, reż. Jon Favreau.
Wiem, że dla nas, pokolenia rodziców, wersja animowana tego filmu, to jedno z najbardziej emocjonujących przeżyć. Może warto porównać z nową wersją, a młodszym z pewnością się spodoba.

9.       Zwierzogród, reż. Byron Howard, Rich Moore, Jared Bush.
Film i dla dzieci (spełniamy marzenia pomimo przeciwności), i dla rodziców (nawiązania do klasyki kina i przecudowna scena dla fanów „Breaking bad”). Opowieść o zajęczycy, która wbrew wszystkiemu i wszystkim, została policjantką. Film o tym, jak stereotypy mogą być krzywdzące.

10.   Ronja, córka rozbójnika.
Na podstawie powieści Astrid Lindgren. Jedna z najciekawszych książek szwedzkiej pisarki. Polecam nie tylko dziewczynkom. 

11.   Pchła szachrajka – teatr telewizji.
Rymowana opowieść na podstawie Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk. Dla młodszych dzieci. 


oprac. Zuzanna Cieśla-Skrzypulec

Popularne posty z tego bloga

Lapbooki i inne

Dziwny nastał czas w edukacji, ale nie poddajemy się i starajmy się wykorzystać go jak najlepiej. Do sklepu nie wychodzimy po zbędne rzeczy, ale to stwarza warunki do uruchomienia naszej wyobraźni, kreatywności i kombinowania. Spróbujcie zrobić coś, co może być ciekawym sposobem na utrwalenie wiadomości z działu, lektury, ale również zbiorem informacji o Waszych zainteresowaniach. Kilka lat temu obecna klasa 5 c miała wykonać swój pierwszy lapbook z lektury Kajtkowe przygody. Był to dla nich pierwszy raz, dla mnie również. Rzuciliśmy się na głęboką wodę, uczniowie i uczennice sami stworzyli materiały do swoich pierwszych lapbooków i, pamiętam, nawet na przerwie nie chcieli wyjść odpocząć, bo tak się zajęli pracą. W mojej szafie do dzisiaj mam kilka ich prac i chyba już zostaną ze mną na zawsze. Tematy mogą być różne. Interesujesz się kosmosem? Końmi? Historią mody? A może pani zadała lapbooka z lektury czy z przyrody? Proszę bardzo - wykorzystujesz teczkę, posklejane kartki, a nawe

Wielkie serca klas drugich

 W czerwcu uczniowie obecnych klas drugich pod okiem Pani Moniki Reese i swoich wychowawczyń stworzyli piękne obrazy inspirując się sztuką. Impresjonizm oczarował młodych artystów. Malując naturę zaczerpnęli właśnie z tej techniki. Powstały niepowtarzalne dzieła, które uczniowie sprzedawali zbierając pieniądze na szczytny cel. W wyniku aukcji zebrano kwotę 675 zł, która została przekazana na FUNDACJĘ PRZYJACIÓŁ DZIECI Z CHOROBAMI SERCA. Jesteśmy dumni z naszych uczniów! Wykazali się wielkim sercem! Dziękujemy Rodzicom za wsparcie. Mamy nadzieję, że chęć dzielenia się dobrem i niesienia pomocy potrzebującym zakiełkowała w sercach naszych uczniów i będzie przynosić obfite owoce.

Trzecie klasy poznają parki narodowe

Uczniowie i uczennice klas trzecich prowadzili sami lekcje! Każdy z nich opowiadał o innym parku narodowym. Trzecioklasiści przygotowali plakaty i lapbooki, mówili o faunie i florze parków oraz o ciekawostkach związanych z danym miejscem. Okazuje się, że dzięki tym lekcjom zaplanowali również wakacyjne wojaże śladem parków narodowych.