Przejdź do głównej zawartości

Wieczornica



              W 2011 roku w nieistniejącym już gimnazjum odbyło się pierwsze spotkanie pokoleń, gdzie seniorzy, głównie z naszego osiedla, i młodzież szkolna spotkała się wówczas w ramach projektu Commenius. Od tego czasu trwa ta wspaniała tradycja, gdzie w jedno listopadowe popołudnie seniorzy i juniorzy wspólnie rozmawiają, śpiewają i po prostu ze sobą są.
         Wieczornice, bo o nich mowa, pomimo likwidacji gimnazjów, trwają nadal. Każda Wieczornica ma swoje stałe punkty, czyli wspólny śpiew i biesiadę przy kawie, herbatce i słodkościach, co od kilku lat umożliwia nam współpraca z Radą Dzielnicy Osiedle Tadeusza Kotarbińskiego. Współpraca odbywa się także z Fundacją Stary Cmentarz i Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia, z Muzeum Górnictwa Węglowego poprzez m.in. goszczenie ich pracowników na spotkaniach oraz Muzeum Miejskim - co pokazuje tegoroczna wystawa o zrywach niepodległościowych Ślązaków. Współpracujemy z Fundacją Stary Cmentarz i Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia Te spotkania są także efektem współpracy z  parafią, szczególnie Parafialnym Klubem Seniora.
           Co roku spotkaniom tym przyświeca temat przewodni lub jakaś wybitna postać, która akurat jest związana z danym czasem, tak odbyło się m. in. spotkanie związane z Fryderykiem Chopinem, a w tamtym roku Wieczornica patriotyczna związana z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości.
            W maju 2020 roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin patrona naszej szkoły – Jana Pawła II, a społeczność szkolna bierze udział w szeregu wydarzeń związanych z setną rocznicą powstań śląskich. Nie mogło być inaczej, w tym roku motywami przewodnimi była postać naszego patrona oraz powstania śląskie.
            Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania wystawy „Na Śląsku gore” wypożyczonej z Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Następnie został uroczyście wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewana Rota.
            Prowadząca wieczornicę pani Katarzyna Chmiel sprawnie połączyła tematy, zdało by się zbyt odległe, by mówić o nich podczas jednego popołudnia. A jednak się udało! Nie tylko wspominaliśmy postać Jana Pawła II, jego pielgrzymki (szczególnie te spotkania na Górnym Śląsku), ale i zostały odczytane jego myśli i fragmenty utworów przez uczennice i uczniów klas siódmych. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki legionowe, ale i te związane z powstaniami śląskimi i Śląskiem w ogóle, np. „Poszła Karolinka” czy „Strzelcy bytomscy”. Za oprawę muzyczną odpowiadała część zespołu Meinusch Project (czyli m. in. nasz nauczyciel muzyki pan Jan Meinusch).
            Wśród gości pojawiały się pełne wzruszeń wspomnienia, ale również anegdoty związane z postacią Jana Pawła II, wszak polski papież był człowiekiem radości. To właśnie definiowało papieża i taki też cel przyświecał organizatorkom -  pokazać postać świętego jako człowieka.
            Na spotkaniu spotkali się seniorzy, przedstawiciele Wydziału Oświaty, Rady Dzielnicy, Rady Rodziców, pani dyrektor i wicedyrektor, młodzież, absolwentki, nauczyciele. Różnił nas wiek, funkcje, ale połączyła chwila zadumy, śmiechu i wspomnień.
            Mamy nadzieję, że tradycja listopadowych spotkań pokoleń nie wygaśnie, a my, w coraz liczniejszym gronie, będziemy się spotykać, rozmawiać i szukać punktów wspólnych.
           Spotkanie zorganizowały pani Katarzyna Chmiel oraz pani Kinga Świetlik z pomocą uczniów. 


































oprac. Zuzanna Cieśla-Skrzypulec
zdjęcia: Magdalena Jabłońska - Čičić

Popularne posty z tego bloga

Lapbooki i inne

Dziwny nastał czas w edukacji, ale nie poddajemy się i starajmy się wykorzystać go jak najlepiej. Do sklepu nie wychodzimy po zbędne rzeczy, ale to stwarza warunki do uruchomienia naszej wyobraźni, kreatywności i kombinowania. Spróbujcie zrobić coś, co może być ciekawym sposobem na utrwalenie wiadomości z działu, lektury, ale również zbiorem informacji o Waszych zainteresowaniach. Kilka lat temu obecna klasa 5 c miała wykonać swój pierwszy lapbook z lektury Kajtkowe przygody. Był to dla nich pierwszy raz, dla mnie również. Rzuciliśmy się na głęboką wodę, uczniowie i uczennice sami stworzyli materiały do swoich pierwszych lapbooków i, pamiętam, nawet na przerwie nie chcieli wyjść odpocząć, bo tak się zajęli pracą. W mojej szafie do dzisiaj mam kilka ich prac i chyba już zostaną ze mną na zawsze. Tematy mogą być różne. Interesujesz się kosmosem? Końmi? Historią mody? A może pani zadała lapbooka z lektury czy z przyrody? Proszę bardzo - wykorzystujesz teczkę, posklejane kartki, a nawe

Wielkie serca klas drugich

 W czerwcu uczniowie obecnych klas drugich pod okiem Pani Moniki Reese i swoich wychowawczyń stworzyli piękne obrazy inspirując się sztuką. Impresjonizm oczarował młodych artystów. Malując naturę zaczerpnęli właśnie z tej techniki. Powstały niepowtarzalne dzieła, które uczniowie sprzedawali zbierając pieniądze na szczytny cel. W wyniku aukcji zebrano kwotę 675 zł, która została przekazana na FUNDACJĘ PRZYJACIÓŁ DZIECI Z CHOROBAMI SERCA. Jesteśmy dumni z naszych uczniów! Wykazali się wielkim sercem! Dziękujemy Rodzicom za wsparcie. Mamy nadzieję, że chęć dzielenia się dobrem i niesienia pomocy potrzebującym zakiełkowała w sercach naszych uczniów i będzie przynosić obfite owoce.

Trzecie klasy poznają parki narodowe

Uczniowie i uczennice klas trzecich prowadzili sami lekcje! Każdy z nich opowiadał o innym parku narodowym. Trzecioklasiści przygotowali plakaty i lapbooki, mówili o faunie i florze parków oraz o ciekawostkach związanych z danym miejscem. Okazuje się, że dzięki tym lekcjom zaplanowali również wakacyjne wojaże śladem parków narodowych.