Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jestem książkoholiczką, książkomaniaczką, kocham czytać, uwielbiam książki, towarzyszą mi od zawsze i zawsze, wszędzie. Jasne, miewam przerwy w czytaniu (tzw. kac książkowy) albo brak czasu na lekturę, ale nie da się bez książek żyć. 

W nich poznajemy nowe światy, zupełnie inne spojrzenie na rzeczy, które znamy. Nic, tak jak książki, nie uczy tolerancji, empatii i zrozumienia. Jasne, Heathcliff był zły, ale razem z nim przeżywamy jego miłość do Kathy. 

Książki to nie tylko opowieści zmyślone, to również reportaże - te nam pokazują świat, którego nie znamy albo taki, którego już nie ma, jednak uniwersalność np. reportaży Ryszarda Kapuścińskiego pokazuje, że świat nie jest czarno-biały, a złożony, w odcieniach szarości. 

W czasach, kiedy wszyscy się kłócą i wiedzą najlepiej - mądre książki uczą pokory, ale i wyrażania własnego zdania. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy, po prostu. 

Poszerzajmy horyzonty, patrzmy dalej, głębiej. Czytajmy, wyrabiajmy sobie gust. Spójrzcie, alfabet ma tylko 35 liter, a dzięki nim, ile historii już spisano, a ile jeszcze przed nami. 

Czytanie uspokaja. Czytanie pomaga naszej wyobraźni. Czytanie jest rozrywką, każdy znajdzie coś dla siebie. Czytanie to ćwiczenie dla mózgu. Czytanie to miłość, poszukiwanie i odnajdywanie. 

A jaka jest Wasza ukochana książka? Potraficie wybrać jedną? Przyślijcie zdjęcie z książką - nauczyciele, nauczycielki, uczniowie i uczennice! Na adres: sp25zabrze@gmail.com 
Pokażmy, że kochamy czytać! 





Nie mam porządku na półkach, nie układam ich kolorami, ale zawsze znajdę coś na daną chwilę. 


Uwielbiam polskich autorów. Każdy ma swój styl, swoje ulubione słowa, każdy na swój sposób maluje świat w języku, który jest mi najbliższy (na tej półce jest również Drach - książka pisana w trzech językach: polskim, śląskim i niemieckim)

Ukochany kataloński pisarz, piszący w języku katalońskim, pięknie opowiadający trudne opowieści.
Otwórzcie książkę, otwórzcie się na świat w nich zamknięty, nie tylko dziś. 

Opracowała: zakochana w książkach Zuzanna Cieśla-Skrzypulec

Popularne posty z tego bloga

Wielkie serca klas drugich

 W czerwcu uczniowie obecnych klas drugich pod okiem Pani Moniki Reese i swoich wychowawczyń stworzyli piękne obrazy inspirując się sztuką. Impresjonizm oczarował młodych artystów. Malując naturę zaczerpnęli właśnie z tej techniki. Powstały niepowtarzalne dzieła, które uczniowie sprzedawali zbierając pieniądze na szczytny cel. W wyniku aukcji zebrano kwotę 675 zł, która została przekazana na FUNDACJĘ PRZYJACIÓŁ DZIECI Z CHOROBAMI SERCA. Jesteśmy dumni z naszych uczniów! Wykazali się wielkim sercem! Dziękujemy Rodzicom za wsparcie. Mamy nadzieję, że chęć dzielenia się dobrem i niesienia pomocy potrzebującym zakiełkowała w sercach naszych uczniów i będzie przynosić obfite owoce.

Nocowanka

 Mały Samorząd zorganizował nocowanie w szkole. Nocowanie było tematyczne - otwarliśmy szkołę magii z Harrym Potterem.  Były różdżki, tiara przydziału, bańki, nocne poszukiwanie horkruksów z latarkami i film, oczywiście.  Wszyscy chyba się dobrze bawili, bo zmęczeni jednak zasnęli, mimo szumnych zapowiedzi, że będą całą noc czuwać.  Brawa za kreatywność dla pani Ewy Pucickiej!  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Spotkanie z pisarką

 29 września biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z pisarką Aliną Przydatek. Był to dzień szczególny, bo akurat w tym dniu przypada Dzień Głośnego Czytania, a spotkanie było okazją do zapoznania się z twórczością autorki.  W przepięknej scenerii dzieci mogły wziąć czynny udział w historii o potworze z morza, poznać tajniki tworzenia książek - bo to książki niezwykłe. Pani Przydatek nie tylko pisze, ale i ręcznie szyję i wykonuje wszystkie postaci i scenerie do swoich opowieści. Spotkanie sfinansowane było z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.